Katalizator – poradnik

Katalizator jest bardzo ważnym elementem układu wydechowego silnika benzynowego, który odpowiada za oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków, jak również za proces spalania paliwa. Katalizatory są obowiązkową częścią naszego pojazdu ze względu na przepis, które określają czystośc spalin.

Jak działa katalizator w pojeździe?

Chcą przybliżyć budowę katalizatora możemy porównać go do plastra miodu, który jest pokryty pierwiastkami takimi jak: platyna, rod, pallad. Pierwiastki te to metale szlachetne. Wchodzą one w reakcję z gazami spalinowymi wyłapując substancje szkodliwe. Proces ten jest bardziej efektowny gdy katalizator się nagrzewa, dlatego jest on teraz umieszczany w kolektorze wydechowym.

Katalizatory dzielimy na ceramiczne i metalowe. Podział ten jest związany z budową tych elementów.

Katalizator, awarie i silnik spalinowy

Katalizatory pomimo oddziaływania na nie niekorzystnych czynników są bardzo wytrzymałe. Z czasem ich wydajność ulega jednak pogorszeniu. Mniej odporne za uszkodzenia od katalizatorów metalowych są katalizatory ceramiczne, do awarii których najczęściej dochodzi w samochodach z silnikami na LPG. Jednak uszkodzenia katalizatora zdarzają się również w silnikach benzynowych. Do najczęstszych awarii dochodzi wtedy gdy awarii ulegnie układ zapłonowy, gdy próbujemy uruchomić silnik przy pomocy holowania albo gdy katalizator (nagrzany po dłuższej jeździe) ulegnie gwałtownemu schłodzeniu. O wystąpieniu awarii może nas poinformować hałas dobiegający spod podwozia, spadek mocy silnika, a także kontrolka CHECK.

Jak usunąć awarię?

Aby usunąć awarię możemy zdecydować się na kupno nowego katalizatora. W zależności od miejsca jego zamontowania w samochodzie cena waha się od 200 do 4000 zł. Opcją jest również regeneracja katalizatora. Cena jest o połowę niższa, ale wtedy nie mamy dostępu do auta przez kilka dni, gdyż taka usługa nie jest wykonywana od razu. Pamiętajmy również aby nie montować używanego katalizatora  gdyż jest to niezgodne z prawem, ale sprzedać go jednej z firm zajmujących się skupem takich części. Dla takich działalności są to cenne części ponieważ odzyskują z nich metale szlachetne. Zarobione pieniądze możemy dołożyć do nowej części.