Protezy przyszłości

Protezy rąk i nóg to urządzenia, które wprost ratują życie wielu niepełnosprawnym fizycznie osobom dotkniętym z różnych przyczyn amputacją jednej z kończyn. Osoby takie pozbawione są w zasadzie możliwości uprawiania sportu, ale nawet wykonywania podstawowych czynności życiowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, inteligentnych systemów protez życie wspomnianych osób może ulec zmianie na lepsze. W tym artykule omówione zostaną więc typy protez rąk i nóg.

Protezy rąk, przemiana na miarę XXI wieku

Jeszcze pod koniec XX wieku na rynku medycznym nie było inteligentnych protez rąk. Dostępne protezy nie zapewniały komfortu, umożliwiały wprawdzie proste czynności jak na przykład chwycenie łyżki zupy czy otworzenie drzwi. Klasyczne protezy nie miały jednak sterowania ani programowanych wzorców chwytów. Nie ma co się więc dziwić, iż tak wielką rewolucją na rynku protez stały się bioniczne protezy rąk. Wspomniane urządzenia to kompozytowy model ręki będący kopią ręki ludzkiej. W każdym palcu oraz w nadgarstku proteza posiada wbudowany napęd umożliwiający niezależne poruszanie się poszczególnych części. Dodatkowym atutem jest 14 różnych zaprogramowanych wzorców chwytów umożliwiających nawet wiązanie sznurówek czy noszenie zakupów.

Protezy nóg

Proteza nogi to skomplikowane systemowo urządzenie. Podstawą każdej protezy kończyn dolnych będzie stopa protezowa. Urządzenie wyglądem przypomina nartę jest podstawą każdej protezy nóg. Musi zapewniać odpowiednią amortyzację i być odporna na przeciążenia. Niestety przy intensywnym używaniu stopa protezy zużywa się, niezbędna jest wtedy naprawa protez. Szczególnie u sportowców, którzy biegają bądź uprawiają sporty zespołowe konserwacje i przeglądy protez muszą być częste. Powyżej stopy protezowej występuje stelaż kompozytowy wzmacniany śrubami, przenoszący obciążenia i łączący konstrukcję z nogą właściwą.